فواید خندیدن

فواید خندیدن


شنیده‌ایم که خنده، شادی یا شوخ‌طبعی برای سلامت جسم و روان مفید است. اما اگر بخواهیم  کمی بیشتر درباره این موضوع صحبت کنیم.

خنده دقیقا چه تاثیری بر سلامت ما دارد؟

«بخند تا دنیا به روت بخنده» فقط یک ضرب‌المثل قدیمی نیست. واقعیتی است که علم آن‌را ثابت کرده. از تاثیرات مختلف جسمی مثل تسکین درد و خون‌رسانی به ارگان‌های مختلف بدن تا تاثیر بر سلامت روان و کاهش استرس و اضطراب و تقویت روابط اجتماعی همگی از فواید خنده بر سلامتی هستند.

در هنگام خندیدن چه اتفاقی می‌افتد؟

در هنگام خندیدن ۱۷ ماهیچه از صورت و ۸۰ ماهیچه در دیگر نقاط بدن درگیر می‌شوند، در حالی که گریه و اخم کردن ۴۰ عضله را تنها در صورت به کار می‌گیرند.

در زمان خندیدن، ۴۴ واحد حرکتی فعال می‌شوند و تفاوت خنده با لبخند، این است که در خنده، عضلات به صورت فعالانه منقبض می شوند، درصورتی که در لبخند، عضلات منقبض نمی شوند.

بخش پیشانی مغز نقش اساسی در خندیدن دارد، چون این بخش در یادگیری انسان نیز حائز اهمیت است ، لذا نتیجه می گیریم که تولید خنده، یاد گرفتنی است و همه ما شرایط و توانایی، تولید آن را داریم.

با توجه به اینکه، خنده، حالت مسری دارد و می تواند از یک خنده غیرطبیعی نیز آغاز شده و به دیگران منتقل شود و از سویی، چون خندیدن برای سلامتی انسان بسیار مفید است، توصیه می کنم که تا می توانید بخندید و بدانید که همه انسان ها قابلیت و توانایی یادگیری خندیدن را دارند.

فواید خندیدن چیست؟

۱. بهتر کار کردن ارگان‌های بدن

خنده باعث تنفس بهتر و جذب اکسیژن بیشتر می‌شود، در نتیجه ترشح اندورفین در مغز را افزایش می‌دهد. افزایش اندورفین تاثیر مثبتی بر عملکرد قلب، ریه و عضلات دارد.

۲. ضد اسپاسم و درد

خندیدن از ته دل برای چند دقیقه، باعث درگیر شدن بسیاری از عضلات بدن می‌شود. در نتیجه بسیاری از عضلات بدن برای مدت کوتاهی اصطلاحا شل می‌شوند، این امر به رفع اسپاسم کمک می‌کند. از طرفی اندورفین ترشح شده که نوعی مسکن طبیعی است، باعث تسکین درد به طور موقت می‌شود.

۳. تقویت سیستم ایمنی بدن

خندیدن باعث ترشح پادتن‌های بیشتر و افزایش تولید سلول‌های محافظ بدن مثل لنفوسیت تی و سلول‌های از بین برنده تومور می‌شود. این موضوع باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. استرس و اضطراب باعث اختلال در تولید سلول‌های محافظ می‌شوند، از این‌رو اگر استرس دارید حتما مدتی را صرف خندیدن کنید.

۴. درمان بی‌اشتهایی

در یک تحقیق دانشمندان سطح فشار خون و هورمون‌های موجود در خون افراد را قبل و بعد از تماشای فیلم‌های کمدی و فیلم‌های خشونت‌آمیز و درام را اندازه‌گیری کردند. نتایج این تحقیقات نشان داد پس از تماشای فیلم‌های کمدی میزان هورمون‌های مربوط به اشتها یعنی لپتین و گرلین در بدن افراد افزایش پیدا می‌کند. این در حالی است که تماشاگران فیلم‌های ناراحت‌کننده تغییری را در میزان هورمون‌ها نداشتند.

۵. کاهش فشار خون

یکی دیگر از نتایج این تحقیق مذکور، کاهش فشار خون بعد از دیدن فیلم‌های خنده‌دار و کمدی بود. خندیدن از ته دل، رگ‌های بدن را باز می‌کند و خون راحت‌تر در رگ‌ها جریان پیدا می‌کند. در نتیجه خطر حمله قلبی و دیگر مشکلات قلبی عروقی را کاهش می‌دهد. به علاوه همانطور که گفته شد خندیدن سبب کاهش استرس می‌شود و این امر باعث کاهش پلاکت‌ها خواهد شد که یکی از عوامل افزایش فشار خون هستند.

۶. افزایش طول عمر

جالب است بدانید بر اساس تحقیقاتی که محققان در این‎باره انجام داده‌اند، افرادی که بیشتر می‌خندند بیشتر عمر می‌کنند. این موضوع به دلیل داشتن روحیه بهتر و بدن سالم‌تر آن‌ها است.

۷. سوزاندن کالری بیشتر

شاید باور کردن این موضوع که خندیدن از ته دل به کالری زیادی نیاز دارد سخت باشد، اما حقیقت است! تحقیقات نشان می‌دهد که خندیدن برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه باعث سوزاندن ۴۰ کالری می‌شود.

۸. ورزش هوازی و بدنی

از آنجایی که خندیدن انرژی زیادی نیاز دارد نوعی ورزش محسوب می‌شود. محققان بر این باورند که قهقهه زدن و خندیدن باعث می‌شود، هوای بیشتری وارد ریه‌ها شود. این موضوع باعث بالا و پایین رفتن قفسه سینه به طور مکرر و فعالیت ماهیچه‌های شکمی و ریه می‌شود که نوعی تمرین بدنی و هوازی است. از طرفی اندورفین در هر دو فعالیت ورزشی و خندیدن ترشح می‌شود که تاثیری یکسان در روح و جسم انسان دارد.

۹. شما را جذاب و جوان می‌کند

افراد در هنگام خندیدن از عضلاتی استفاده می‌کنند که خط اخم را باز می‌کند و افتادگی گونه‌ها را برطرف می‌کند. به علاوه باعث قرمز شدن گونه‌ها و جریان پیدا کردن خون زیر پوست صورت می‌شود که برای پوست بسیار مفید است. اگر تا به حال دقت کرده باشید می‌بینید که افرادی که می‌خندند از جذابیت بیشتری نسبت به افراد اخمو دارند، زیرا نمایان شدن دندان‌ها در هنگام لبخند زدن و خندیدن جذابیت فرد را دوچندان می‌کند.

فواید خندیدن بر سلامت روان

خنده فواید بسیاری برای روح و روان دارد و با خنده رو بودن می‌توانید این تاثیرات مثبت را در زندگی خودد حس کنید؛ بنابراین سعی کنید هر روز صبح بعد از بیدار شدن با صدای بلند بخندید، حتی اگر دلیلی برای خندیدن ندارید سعی کنید تصنعی و بی دلیل بخندید. این روش بعد از گذشت چند روز تاثیر خارق‌العاده خود را نشان خواهد داد.

خندیدن مداوم و از ته دل باعث ترشح هورمون‌هایی به نام هورمون شادی می‌شود. علاوه بر این، یکی از موثرترین روش‌های درمان افسردگی ورزش کردن است که همان‌طور که گفتیم، خندیدن نوعی ورزش محسوب می‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت که خندیدن در درمان افسردگی نقش بسیار مهم و موثری را ایفا می‌کند.

خوش‌بینی

خندیدن از ته دل می‌تواند چشم‌انداز جدید و مثبتی به ما بدهد و نگاه ما به وقایع را از موضع “تهدید” و “بدشانسی” به “چالش” و “خوش‌شانسی” تغییر دهد و آن‌ها را از “اتفاقی تهدیدکننده” به “پیشامدی مثبت” تبدیل کند.

کاهش استرس و تنش

خندیدن از ته دل برای مدت ۱۰ دقیقه میزان ترشح غدد درون ریز را کنترل می‌کند و سطح کورتیزول و آدرنالین را پایین می‌آورد که منجر به کاهش سطح تنش و استرس در بدن می‌شود. توجه داشته باشید که کاهش سطح استرس برای خانم‌های باردار بسیار ضروری است. زیرا استرس باعث انقباضات رحمی و زایمان زودرس می‌شود.

فواید خنده در روابط اجتماعی

خنده باعث می‌شود که در روابط اجتماعی خود موفق‌تر باشید، با این حال باید مراقب باشید که خنده بی‌جا یا بیش از حد می‌تواند تاثیر معکوسی در رابط اجتماعی داشته باشد.

۱. ایجاد صمیمیت

حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده که در محیطی با جو سنگین قرار داشته باشید. به طور معمول این جو توسط فردی خوش‌صحبت و خوش‌رو عوض می‌شود که با حرف‌های خود لبخند را برلب میهمانان می‌نشاند. خندیدن به موقع و به جا در حین صحبت‌ها و لبخند زدن باعث به وجود آمدن صمیمیت و حس اعتماد دوطرفه می‌شود.

۲. اعتماد به نفس

فردی که لبخند به لب دارد، شوخی می‌کند و به شوخی‌های دیگران نیز عکس العمل مثبت نشان می‌دهد، فرد با اعتماد به نفسی به نظر می‌رسد. اگر حس می‌کنید که اعتماد به نفس زیادی ندارید و نمی‌دانید برای تقویت اعتماد به نفس خود آن از کجا شروع کنید، بهتر است لبخند بزنید و فرصت خندیدن به موقع را از دست ندهید. زمانی که دیگران شما را فردی با اعتماد به نفس ببینند، ذهن شما نیز این واقعیت را باور خواهد کرد.

۳. تقویت روابط

خنده باعث رفع کدورت‌ها و نزدیک شدن افراد به یکدیگر می‌شود. داشتن لحظات شاد و مفرح باعث می‌شود روابط از یک‌نواختی و بی‌حوصلگی خارج شود و باعث عمیق‌تر شدن دوستی‌ها و روابط گردد.

۴. بازدهی بالاتر در کار گروهی

اگر در بین افراد یک تیم کاری شادی و صمیمیت وجود داشته باشد، باعث افزایش خلاقیت و انرژی آن‌ها می‌شود. ترس از شکست کاهش می‌یابد و این خودباوری ایجاد می‌شود که ما می‌توانیم به اهداف تعیین شده برسیم؛ لذا بازدهی تیم بالاتر از حد عادی است.

مرکز اعصاب و روان نوین با ارائه خدمات

در خدمت شما عزیزان است. برای مطالعه بیشتر روی هرکدام کلیک کنید وهمچنین به صفحه سوالات متداول مراجعه بفرمایید از طریق فرم تماس اقدام کنید و یا با شماره تلفن های مرکز تماس حاصل فرمایید.

۰۵۱-۳۸۴۴۳۸۹۳

۰۹۱۵۹۱۶۶۷۰۳

دیدگاه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

four × four =